Corona Virüs Testim Pozitif Çıktı! Ne Yapmalı?

Bu hastalığı atlatmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki öncelikle yapma’manız gereken ilk şey “panik”. Çünkü panik, stres, korku, endişe gibi haller hastalık için en önemli silahınız olan vücut direncinizi düşürür ve maça 1-0 yenik başlarsınız. Maç demişken bu hastalığı 14 roundluk boks maçına benzetiyorum. Rakibiniz kondisyonlu, eli sopalı ve deli dolu biri. Sizin akıllı, sakin ve doğru hamle yapmaktan başka bir çareniz yok.

VİRÜS BULAŞINCA NELER OLDU, NASIL BİR SÜREÇ YAŞADIM?

Malumunuz virüs artık her yerde; markette, iş yerinde, toplu ulaşımda vs.
Ben tahminen otogarda veya dinlenme tesisinde kaptığımı düşünüyorum (uzun hikaye).

Eve dönünce ilk iş kendimi izole etmek oldu. Tedbiren ailemle hiç temas etmedim, sanki yurt dışından gelmişcesine. Ertesi gün akşam ateşim çıktı sonra arttı. Mevsimsel grip olabilir hava değişimi vs. üşütmüşümdür dedim. Ateşim hiç düşmedi, üzerine halsizlik ve kırgınlık.

İlk 3 gün yüksek ateşim 38-39’lardan hiç düşmedi, halsizlik ve kemiklerde şiddetli ağrı oldu. Eli sopalı deli dolu bir boksörden temiz dayak yemiş gibiydim, sürekli uzandım. Sanki aylardır yatıyormuş gibi sırtım, belim ve bacaklarım ağrıdı. 4. gün ateş düşmeye başladı, iyi dedim maç bitiyor herhalde…

4. günün akşamında göğüs kafesimde hafiften bir yanma başlayınca kafama takıldı. Önce 184-Sabim’i aradım. Yanma devam edince de gece hastaneye gittim. Akciğer tomografisi çekildi, test için veri alındı. Sonuç iki güne kadar bildirilecek denildi. O iki gün içinde öksürük başladı.

6. günün sabahında sonuç pozitif bildirildi. Sağlık müdürlüğünden aradılar, evde izole imkanım olduğunu, bilincimin yerinde olduğunu söyleyince ilaçları eve getirdiler ve ilgiyle takibe aldılar. Sağlık sistemimiz gayet güzel çalışıyor, bu vesiyle teşekkürlerimi sunuyorum. Hemen o gün ilaçlara başladım. Plaquenil (sıtma ilacı) ve Thamiflu (influenza ilacı). İkili ilaç tedavisi başlandı.

Bu gelişmeyle birlikte bir boks maçında olduğumuzu daha iyi anlamıştım:)

7. gün/round: Solunumda hafif sıkıntı ve öksürük başladı. Akciğeri normalde %100 kullandığımızı düşünürsek %70 kullanabiliyordum, nefesimi dolu dolu alamıyordum. Daha da ilerleyip pnömoni safhası olursa hastanede devam edileceğini söyledi doktor. Yine aynı gün tat ve koku alma duyumu kaybettim. Kolonyayı, portakal kabuğunu burnumun dibine tutarak test ettim, ne tat ne koku alabiliyordum.

Aradan geçen üç gün boyunca semptomlarda artışın aksine yavaş yavaş azalma başladı. Deli dolu bir hastalık olduğu için kestiremiyorsunuz ne olacağını. 14 günlük hastalık sürecinin 7-8. günleri muhtemelen pik yaptığı ve akciğerde tutulum göstermeyince virüsün vücuttan atılmaya başlandığı süreç.

9 ve 10. günlerde kademeli olarak solunum normale dönmeye başladı, öksürük büyük oranda kayboldu.

12. gün itibariyle tat ve koku duyusu da normale döndü, hastalık semptomların tamamı kayboldu. Bugün verilen ilaçların da son günüydü. 14 roundluk boks maçını 12 roundda bitirdik gibi çok şükür. Ama toplam 21 günlük bir sürecin tamamlanması gerekiyor virüsün vücuttan atılımı ve ikinci test için.

BU SÜREÇTE NELER YAPTIM?

 1. Virüs kapma ihtimalini hissettiğim andan itibaren tedbiren kendimi izole ettim, ayrı bir odada kaldım, ailemle ve çevremdeki kimseyle temasta bulunmadım. Nitekim tedbir almayan bir kişi, bir sürü kişinin sağlığına, hayatına sebep olabiliyor!
 2. Sağlık sistemini, çalışanları gereksiz meşgul etmedim, gerçekten de virüs semptomları (birkaç gün düşmeyen yüksek ateş ve göğüste yanma) olduktan sonra test için başvurdum.
 3. Test sonucu pozitif çıkınca bunu gizlemedim. Kişisel sosyal medya hesabımdan -bu işi şov’a dönüştürmeden- insanları bilgilendirdim. Bu işin ayıbı-günahı yok, insanları doğru düzgün “ilk ağızdan” bilgilendirmek hem asılsız bilgiyi ve dedikoduyu önler, hem sizinle temasta olan kişilerin kendini gözlemlemesini sağlar, hem de gönlü güzel nice kullardan dualar gelir.
 4. Evde tam izolasyon sağladık, ortak hiçbir şey kullanmadık. Çocuklar bulunduğum odaya hiç girmedi. Eşim bu süreçteki en büyük destekçimdi Allah ondan razı olsun. Sadece yemek getirdiğinde görüyordum. Adeta itikafta gibiydim:) Bol bol Hz. Yunus Peygamber’in tesbihini çektim. Hem kendim hem bana dua edenler için hem de diğer hastalar için dua ettim.
 5. İlaçları düzenli kullandım. İlaveten;
  – Bol su ve sıvı (bitki çayı) içtim, toksinleri atmak için.
  – Günlük 1000mg/adet C vitamini aldım, bağışıklığı kuvvetlendirmek için.
  – Günde birkaç kez kekik yağıyla buhar kürü yaptım, solunumu kolaylaştırmak ve nefesi açmak için.
  – Günlük bir kâse ev yapımı yoğurt (çörek otu ve zeytinyağı ilave ederek) tükettim.
  – Günlük bir kaşık bal-propolis-çörek otu karışımı aldım sabahları aç karnına.
 6. Altın/cı madde; moral ve motivasyonu hiç düşürmemek, hastalığı da şifasını da Allah’ın kesinlikle verdiğine tam inanarak, elden geldiğince doğal beslenmeye, dinlenmeye dikkat edip sükûnet halini muhafaza etmek…

(Bu konuda, 10 yıl önce tam bu vakitlerde geçirdiğim (75 roundluk:) hastalıktan edindiğim tecrübeler çok işe yaradı. Onu da okumak isterseniz şuraya bırakıyorum: www.gokselozturk.com/iste-mutluluk-formulu)

Son olarak; hastalık yoktur hasta vardır, yani her hastaya göre değişebilir o teşhis. Dolayısıyla ben bu yazıda kendi yaşadığım süreci dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Siz veya yakınlarınızın yaşadığı/yaşayacağı süreç için birebir örnek teşkil etmeyebilir ama içinden birkaç madde bile işinizi kolaylaştırır ve size olumlu katkı sağlarsa ne mutlu bana.

(NOT: 37 yaşındayım, 10 yıl önce geçirdiğim karaciğer hastalığı dışında güncel kronik rahatsızlığım bulunmuyor, sigara kullanmıyorum, kullananların acilen bırakmasını tavsiye ederim;)

Hepinize sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Göksel ÖZTÜRK
10.04.2020

GÜNCELLEME (18.04.2020)

Coronavirüs’ün ilk bulaşımından 21 gün sonra tahlil ve kontrol testim negatif, temiz çıktı çok şükür! Tıbben Covid19’a karşı bağışıklık kazandığım söylendi. (Tedbiren tekrar karşılaşmamayı tercih ederim yine de:)

Malesef karaciğer hastalık geçmişim nedeniyle Covid19 hastalarına plazma için kan verme imkanım bulunmuyor :/ Hastalarımıza acil şifalar diliyor, dualarınız için hepinize tekrar teşekkür ediyorum.

Konuyla ilgili ayrıntılı söyleşimizi aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

Vaktiniz yoksa özet bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.