Corona Virüs Testim Pozitif Çıktı! Ne Yapmalı?

Bu hastalığı atlatmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki öncelikle yapma’manız gereken ilk şey “panik”. Çünkü panik, stres, korku, endişe gibi haller hastalık için en önemli silahınız olan vücut direncinizi düşürür ve maça 1-0 yenik başlarsınız. Maç demişken bu hastalığı 14 roundluk boks maçına benzetiyorum. Rakibiniz kondisyonlu, eli sopalı ve deli dolu biri. Sizin akıllı, sakin ve doğru hamle yapmaktan başka bir çareniz yok.

VİRÜS BULAŞINCA NELER OLDU, NASIL BİR SÜREÇ YAŞADIM?

Malumunuz virüs artık her yerde; markette, iş yerinde, toplu ulaşımda vs.
Ben tahminen otogarda veya dinlenme tesisinde kaptığımı düşünüyorum (uzun hikaye).

Eve dönünce ilk iş kendimi izole etmek oldu. Tedbiren ailemle hiç temas etmedim, sanki yurt dışından gelmişcesine. Ertesi gün akşam ateşim çıktı sonra arttı. Mevsimsel grip olabilir hava değişimi vs. üşütmüşümdür dedim. Ateşim hiç düşmedi, üzerine halsizlik ve kırgınlık.

İlk 3 gün yüksek ateşim 38-39’lardan hiç düşmedi, halsizlik ve kemiklerde şiddetli ağrı oldu. Eli sopalı deli dolu bir boksörden temiz dayak yemiş gibiydim, sürekli uzandım. Sanki aylardır yatıyormuş gibi sırtım, belim ve bacaklarım ağrıdı. 4. gün ateş düşmeye başladı, iyi dedim maç bitiyor herhalde…

4. günün akşamında göğüs kafesimde hafiften bir yanma başlayınca kafama takıldı. Önce 184-Sabim’i aradım. Yanma devam edince de gece hastaneye gittim. Akciğer tomografisi çekildi, test için veri alındı. Sonuç iki güne kadar bildirilecek denildi. O iki gün içinde öksürük başladı.

6. günün sabahında sonuç pozitif bildirildi. Sağlık müdürlüğünden aradılar, evde izole imkanım olduğunu, bilincimin yerinde olduğunu söyleyince ilaçları eve getirdiler ve ilgiyle takibe aldılar. Sağlık sistemimiz gayet güzel çalışıyor, bu vesiyle teşekkürlerimi sunuyorum. Hemen o gün ilaçlara başladım. Plaquenil (sıtma ilacı) ve Thamiflu (influenza ilacı). İkili ilaç tedavisi başlandı.

Bu gelişmeyle birlikte bir boks maçında olduğumuzu daha iyi anlamıştım:)

7. gün/round: Solunumda hafif sıkıntı ve öksürük başladı. Akciğeri normalde %100 kullandığımızı düşünürsek %70 kullanabiliyordum, nefesimi dolu dolu alamıyordum. Daha da ilerleyip pnömoni safhası olursa hastanede devam edileceğini söyledi doktor. Yine aynı gün tat ve koku alma duyumu kaybettim. Kolonyayı, portakal kabuğunu burnumun dibine tutarak test ettim, ne tat ne koku alabiliyordum.

Aradan geçen üç gün boyunca semptomlarda artışın aksine yavaş yavaş azalma başladı. Deli dolu bir hastalık olduğu için kestiremiyorsunuz ne olacağını. 14 günlük hastalık sürecinin 7-8. günleri muhtemelen pik yaptığı ve akciğerde tutulum göstermeyince virüsün vücuttan atılmaya başlandığı süreç.

9 ve 10. günlerde kademeli olarak solunum normale dönmeye başladı, öksürük büyük oranda kayboldu.

12. gün itibariyle tat ve koku duyusu da normale döndü, hastalık semptomların tamamı kayboldu. Bugün verilen ilaçların da son günüydü. 14 roundluk boks maçını 12 roundda bitirdik gibi çok şükür. Ama toplam 21 günlük bir sürecin tamamlanması gerekiyor virüsün vücuttan atılımı ve ikinci test için.

BU SÜREÇTE NELER YAPTIM?

 1. Virüs kapma ihtimalini hissettiğim andan itibaren tedbiren kendimi izole ettim, ayrı bir odada kaldım, ailemle ve çevremdeki kimseyle temasta bulunmadım. Nitekim tedbir almayan bir kişi, bir sürü kişinin sağlığına, hayatına sebep olabiliyor!
 2. Sağlık sistemini, çalışanları gereksiz meşgul etmedim, gerçekten de virüs semptomları (birkaç gün düşmeyen yüksek ateş ve göğüste yanma) olduktan sonra test için başvurdum.
 3. Test sonucu pozitif çıkınca bunu gizlemedim. Kişisel sosyal medya hesabımdan -bu işi şov’a dönüştürmeden- insanları bilgilendirdim. Bu işin ayıbı-günahı yok, insanları doğru düzgün “ilk ağızdan” bilgilendirmek hem asılsız bilgiyi ve dedikoduyu önler, hem sizinle temasta olan kişilerin kendini gözlemlemesini sağlar, hem de gönlü güzel nice kullardan dualar gelir.
 4. Evde tam izolasyon sağladık, ortak hiçbir şey kullanmadık. Çocuklar bulunduğum odaya hiç girmedi. Eşim bu süreçteki en büyük destekçimdi Allah ondan razı olsun. Sadece yemek getirdiğinde görüyordum. Adeta itikafta gibiydim:) Bol bol Hz. Yunus Peygamber’in tesbihini çektim. Hem kendim hem bana dua edenler için hem de diğer hastalar için dua ettim.
 5. İlaçları düzenli kullandım. İlaveten;
  – Bol su ve sıvı (bitki çayı) içtim, toksinleri atmak için.
  – Günlük 1000mg/adet C vitamini aldım, bağışıklığı kuvvetlendirmek için.
  – Günde birkaç kez kekik yağıyla buhar kürü yaptım, solunumu kolaylaştırmak ve nefesi açmak için.
  – Günlük bir kâse ev yapımı yoğurt (çörek otu ve zeytinyağı ilave ederek) tükettim.
  – Günlük bir kaşık bal-propolis-çörek otu karışımı aldım sabahları aç karnına.
 6. Altın/cı madde; moral ve motivasyonu hiç düşürmemek, hastalığı da şifasını da Allah’ın kesinlikle verdiğine tam inanarak, elden geldiğince doğal beslenmeye, dinlenmeye dikkat edip sükûnet halini muhafaza etmek…

(Bu konuda, 10 yıl önce tam bu vakitlerde geçirdiğim (75 roundluk:) hastalıktan edindiğim tecrübeler çok işe yaradı. Onu da okumak isterseniz şuraya bırakıyorum: www.gokselozturk.com/iste-mutluluk-formulu)

Son olarak; hastalık yoktur hasta vardır, yani her hastaya göre değişebilir o teşhis. Dolayısıyla ben bu yazıda kendi yaşadığım süreci dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Siz veya yakınlarınızın yaşadığı/yaşayacağı süreç için birebir örnek teşkil etmeyebilir ama içinden birkaç madde bile işinizi kolaylaştırır ve size olumlu katkı sağlarsa ne mutlu bana.

(NOT: 37 yaşındayım, 10 yıl önce geçirdiğim karaciğer hastalığı dışında güncel kronik rahatsızlığım bulunmuyor, sigara kullanmıyorum, kullananların acilen bırakmasını tavsiye ederim;)

Hepinize sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

Göksel ÖZTÜRK
10.04.2020

GÜNCELLEME (18.04.2020)

Coronavirüs’ün ilk bulaşımından 21 gün sonra tahlil ve kontrol testim negatif, temiz çıktı çok şükür! Tıbben Covid19’a karşı bağışıklık kazandığım söylendi. (Tedbiren tekrar karşılaşmamayı tercih ederim yine de:)

Malesef karaciğer hastalık geçmişim nedeniyle Covid19 hastalarına plazma için kan verme imkanım bulunmuyor :/ Hastalarımıza acil şifalar diliyor, dualarınız için hepinize tekrar teşekkür ediyorum.

Konuyla ilgili ayrıntılı söyleşimizi aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

Vaktiniz yoksa özet bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

“Corona Virüs Testim Pozitif Çıktı! Ne Yapmalı?” için 38 yanıt

 1. Göksel bey merhabalar,

  Ben Fransa’nın küçük bir şehrinde öğrenciyim. 1 haftadır ateşim inip çıkıyor ve göğsümde ağrı ve hafif nefes darlığı var. hem sağlık sistemini meşgul etmemek için hem bu süreci Fransa’da bir hastanede yaşamamak için kendimi evde tedavi etmeye çalışıyorum. bu zorlu süreçte tecrübesini en pozitif şekilde paylaşan kişi sizsiniz. öncelikle bunun için teşekkür ediyorum. bugün 7. günüm. sizin tecrübenize göre bir iki güne zirveye ulaşacak. en azından öyle umuyorum.

  biraz bunaldım ve size yazmak istedim. teşekkürler.

 2. Bilgilendirme için Allah razı olsun sevgili dost. Tekrar geçmiş olsun. Rabbim tüm yakınlarını ve sevdiklerini bu ve tüm hastalıklardan esirgesin. Amin.

  1. Allah bütün hastalara acil Şafi acı şifalar versin
   Bu dertler. Rüzgar gibi essin gitsin
   Rabbim. Halimize acısın
   Bize merhamet etsin

 3. Geçmiş olsun. Allah size ve sevdiklerinize sağlık ve afiyet versin. Bilgiler için teşekkürler.

 4. Göksel Kardeşim
  Rabbim tez ve tam afiyet-şifalar nasip eylesin..
  Yaşadığın süreci çok güzel ifade etmişsin..Paydaşlarımla yazını paylaştım.Paylaşımın Corona ve diğer musibetlere karşı Farkındalığının artmasına ve toplumsal fayda-katkıya vesile,rehber ve ilaç olsun inşaAllah..
  Allah’a emanet olunuz.
  Rabbim cümlemizi her türlü müsibet,bela ve afetlerden korusun.Amin
  Selamlar

 5. S.a. değerli kardeşim, şahsen tanışmıyoruz. Ancak gönül ortaklığımız var.
  Yazılarınızı çok beğenerek takip ediyoruz.
  Hastalığı atlatmış olmanıza sevindim.
  Rabb’im her türlü hastalıktan muhafaza eylesin. Geçmiş olsun.

 6. Rabbim şafi sıfatı ile sizlere şifa vermiş. Şifa bekleyen müminlere şifa versin. Selamunaleyküm

 7. Göksel hocam seninle beraber sureci yaşadik sanki. Samimi ve etkili üslubun gayet güzel olmuş. Mevlam seninle beraber tüm hastalara sifa versin.

 8. S. A. Göksel kardeşim, tekrar geçmiş olsun. Rabbim Şafi ismi ile şifasını versin. Allah’a emanet olunuz

 9. Rabbim şifasını daim eylesin iyikeşmen ziyadesi ile memnun eyledi bizleri
  İnşaallah nice sağlıklı itikaflara 2012 Mekke ramazan itikafı gibi insaallah

 10. Göksel komşum geçmiş olsun.Bilgilendirme için çok teşekkürler.

 11. Geçmiş olsun Göksel Abi. Bilgilendirmelerden dolayı Allah razı olsun.

 12. S.a. kıymetli kardeşim, hastalığı atlatmış olmanıza sevindim, Rabbim den khayırlı uzun ömürler, ve iki cihan saadeti diliyorum.

 13. Sa. Göksel bey kardeşim,
  Geçmiş olsun

  Rabbim sizlere,
  Dinde, dünyada, ahirette, sağlık, sıhhat ve afiyet versin
  Khayırlı, bereketli uzun ömürler versin

  Bilgilendirme güzel olmuş
  Panik yok,
  Tedbir ve tevekkül…
  Mü’mince tavır

  Tekrar geçmiş olsun
  Allah’a emanet olun

 14. Göksel hocam herkesin korkarak yaşadığı süreci o kadar güzel samimi, candan izah etmişsiniz ki Allah birdaha yaşatmasın

 15. Göksel kardeşim Allah acil ve daimi şifalar versin inşallah…. Deneyimlerini naif bir dil ile bize aktarman büyük incelik… Sağlıkla kal… Rabbim ailene ve sevdiklerine bağışlasın

 16. Çok geçmiş olsun Göksek. İlk 4 günü aynı şekil de 40 gün önce yaşadım. Ateşe 39 üzerine çıkana kadar müdahale etmedim, sonrasında inanılmaz ağrılar ve öksürük vs ama grip dediler antibiyotik aldım. Düzelir gibi oldu tekrarladı bu sefer boğaz enfeksiyonu dediler. Hiç test yapılmadı. Şimdi iyiyim Allaha şükür ama sanki geçirdim gibi hissediyorum.

 17. Sevgili hocam
  Bu güzel haberinle çok sevindim.
  Rabbim her daim yâr ve yardımcın olsun

 18. Allah beterinden saklasın. Allah şifalar versin. Çörek otu bal ve ev yapımı yoğurt limon portakal hasta olmadan düzenli tüketmek lazım.

 19. Tekrar geçmiş olsun. Rabbimiz vücudunuza sıhhat ve afiyetini ziyade eylesin. Cümle ümmeti Muhammedi her türlü dert, keder ve sıkıntıdan muhafaza eylesin. (Amin )

 20. Geçmiş olsun.
  Virüsün bulaşma aşaması hakkında uzun hikaye demiştiniz. Sizin bulaşma sebebi olarak gördüğünüz olay nedir? O konuda da bilgilendirme yapabilir misiniz? Otobüste birisi hapşırdı mı, öksürdü mü? Bir yere mi dokundunuz? Yani bulaşma evresini çok merak ediyorum doğrusu. Zira sosyal mesafeye dikkat etmeye çalışıyoruz, maske takıyoruz. Ağızdaki tükürük salgısı, burundaki ve boğazdaki mukoza bu virüsü absorbe yada imha edebiliyor mu? Size nasıl bulaştı? Teşekkür ediyorum.

 21. Allah sizden razı olsun. Dilerim bir daha böyle bir zorluğu yaşamazsınız ve dilerim Allah tez zamanda bizi bu illetten kurtarsın. ( O sabredenler, kendilerine bir bela geldiği zaman: Biz Allah’ın kullarıyız ve biz O’na döneceğiz derler. “Bakara;156”, Beni yediren içiren O’dur. Hastalandığım zaman bana şifa veren O’dur. “Şuara 79-80”. )

 22. Sadece maddi tedbirler degipmmaneci tedbirler ve alternatif tıp da isinmixine dâhil etmissiniz. Tebrikler tekrar geçmiş olsun.

 23. Göksel Bey,sizinle ve ailenizle Kızılcahamam Kampında tanışmıştık. Kampta bir sunum yapmıstınız.O sunumu da beğeni ile dinledim.Buradan size ve ailenize çok geçmiş olsun , Allah şifalar versin demek istedim.Ömrünüz bereketli,uzun olsun.İns.

 24. Elhamdülillah kardeşim.

  Yüce Rabbimize nice güzel kulluk vazifelerimizi en güzel şekilde yapabilecek bir ömür nasîb eylesin.

  Rabbim tüm sevdiklerinle birlikte Cennet ve Cemâlullah nasîb eylesin.
  Âmin

 25. Cok sükür abicim Rabbim saglikli sihhatli kaliteli ve uzun omur nasip etsin. Her daim DUA ile.

 26. Geçmiş olsun Göksel Kardeşim,

  Yaşadıklarınızı, hissettiklerinizi güzel ifade etmişsiniz.
  Yazdıklarınızdan istifade ettim, paylaşacağım.

  Size ve sevdiklerinize afiyetler dilerim.

 27. Selamunaleyküm Göksel gelip geçmiş olsun Allah acil şifalar versin kardeşim bilgilendirici yazını okudum istifade ettim teşekkür ederim.
  Toplumdan tecrid olmak,sosyal mesafe ve kurallara dikkat edip vücut direncini korumanın önemini bir kez daha anladım, Allah cümle ümmet-i Muhammedi bu ve diğer hastalıklardan korusun sağlıklı ve huzurlu bir yaşam vermesi dileğiyle Allah’a emanet olunuz.

 28. Abi çok geçmiş olsun. İlk ağızdan bilgilendirme için teşekkür ederim. Sağlıklı, sıhhatli ve afiyetli bir ömür dilerim.

 29. Ne güzel kaleme almışsınız. Yazınızı ilgiyle okudum ve iyi bir okuyucu olarak kaleminizi ve dilinizi çok beğendim. Tebrikler, anca bu kadar yumuşatılarak anlatılabilir ve ince ince işlenebilirdi bu virüs meselesi.

Yorumlar kapatıldı.